Najbolji pojačivač Wi-Fi signala za stabilnu i brzu internet vezu

Zamislite ovo: sjedimo u stanu, sve ide glatko, a onda internet baš na jednom mjestu – ne postoji. Nismo ni znali koliko nas frustrira slab WiFi dok nismo krenuli raditi iz kuće. Pojačivač WiFi signala, kao mali, tihi gost u utičnici, može riješiti te mrtve zone bolje nego išta što smo prije probali.

E sad, stvarno je bitno obratiti pažnju na brzinu prijenosa, podržane frekvencije i koliko je jednostavno postaviti uređaj—ili će smetlar od kabla doslovno postati novi ukras. Zapravo, veličina i domet rade razliku puno češće nego što trgovci priznaju.

Ako smo slični, tražit ćemo ono što odmah poboljša signal bez da cijeli dan gledamo u lampice i tipkamo po postavkama. Ima jedan model koji nas je iznenadio više nego Netflix ono kad promijeni naslovnu sliku.

Najbolji pojačivači WiFi signala

Okej, tko još nije probao barem tri različita pojačivača i svaki put bio iznenađen (ili frustriran) rezultatima? Iskreno, mi smo prošli skoro sve moguće kombinacije – kupljeno online u ponoć, vraćeno nakon tjedan dana, testirano u dnevnoj, pa u kupaoni… Zapravo, rekli su nam da su svi isti, ali evo sad, na ovoj listi su stvarno oni modeli koji su za nas napravili razliku.

Fritz!Repeater 1200 AX

Ako tražimo snažan pojačivač signala za dom, ovaj model osvaja većinu kategorija, ali ponekad se zapitamo da li je to previše tehnologije za naš mir.

Prednosti

  • Podržava Wi-Fi 6 za brzo i stabilno povezivanje
  • Jednostavna instalacija uz WPS
  • Mrežna podrška za više uređaja

Nedostaci

  • Može biti skup za osnovne potrebe
  • Nije dizajniran za vrlo velike prostore
  • Ponekad zahtijeva ponovno postavljanje ako se mreža promijeni

Pa, znate ono kad jednostavno ne možemo više tolerirati mrtve zone u stanu? Nismo sigurni ni otkud toliko prepreka, ali ovaj Fritz!Repeater 1200 AX stvarno nam daje malo mira na toj fronti. Čak i ako istovremeno koristimo tablet, laptop i mobitel – svi uređaji dobivaju dobar signal.

Zvuči jednostavno, i stvarno jest: stisnemo gumb, pričekamo nekoliko sekundi i zapravo, veza je tu. Nije nam trebalo ni pet minuta da ga spojimo prvi put. Iskreno, bilo je tu malo straha da će sve biti previše komplicirano, ali nije bilo razloga za paniku (ovdje bi sad svi trebali uzdahnuti kolektivno).

I sad, onaj sitan problem – cijena nije najniža što smo vidjeli, i u stanu većem od tri sobe ponekad se pojavi mala rupa u pokrivenosti (pa, možda je do našeg zida od cigle). Ali za manje i srednje stanove, super! Ako često mijenjate Wi-Fi postavke, pripremite se i na povremeno ponovno postavljanje. Ali, zna li netko stvarno bolju opciju? Mi nismo našli.

FRITZ!WLAN Mesh Repeater 600

Ako tražimo stvarno jednostavno, diskretno i učinkovito proširenje Wi-Fi signala kod kuće, ovo je pojačivač koji nam vrijedi pogledati.

Prednosti

  • Vrlo lagana i mala kutijica stane doslovno u svaku utičnicu
  • Podešavanje traje manje od 2 minute – stvarno, nema komplikacija
  • Radi s gotovo svim ruterima, ne pita puno, ne prigovara

Nedostaci

  • Nema podrške za 5 GHz pa je brzina limitirana
  • Ako je zid predebeo, ni ovo čudo ga neće čarobno probušiti (žao nam je, probao sam i to)
  • Izgled baš i nije za Instagram slike sobnog interijera

Iskreno, uz ovaj FRITZ!WLAN Mesh Repeater 600, još smo jednom shvatili koliki spas mogu biti pojačivači koji ne kompliciraju život. Ubijajući signal u onoj kuhinji iza tri zida? Zaboravi na to – spojimo ga i signal se lijepo protegne čak i do vrta. Nitko se dosad nije žalio da je postavljanje preteško, a isprobali smo i aplikaciju – stvarno klik, klik, gotovo.

Ali, čekaj sekundu… s druge strane, možda smo očekivali malo brži internet kad već trošimo na ovakve gadgete. Oni koji žele streamati 4K filmove s kraja u kraj kuće, možda će primjetiti ograničenje jer ovaj repeater radi samo na 2,4GHz. Ima li veze? Ovisi gdje ga koristimo, ali eto, malo nas je zasvrbila ta jednostavnost nadogradnje kada je brzina u pitanju.

Da budemo do kraja iskreni, dizajn baš i nije nešto zbog čega ćemo ga stavljati na stol kao ukras – više je “nestani iz vida pa me koristi kad stvarno zagusti”. Al’ opet, barem nas ne prisiljava na čitanje dugih uputa, sve se može srediti doslovno uz jutarnju dozu kave. Po cijeni od oko 30 eura na Amazonu, dobivamo rješenje koje radi, iako bismo navijali za malo veći domet da možemo surfati i na kraju dvorišta.

P.S. Ako netko od nas koristi Mac, Windows, Android ili što god već ima pri ruci – ne brinite, podržava ih sve. Samo nemojte očekivati revoluciju tamo gdje ni sam Wi-Fi ne stiže.

FRITZ!Repeater 2400 od AVM

Ovo je skoro pa savršen izbor za sve nas koji samo želimo jači wifi – bez puno drame.

Prednosti

  • Jednostavno podešavanje jednim gumbom
  • Povećava pokrivenost cijelog doma
  • Radi s različitim ruterima

Nedostaci

  • Ne rješava uvijek probleme s brzinom na velikim udaljenostima
  • Malo veća cijena od nekih konkurenata
  • Sučelje je, pa, pomalo zastarjelo

Evo situacije: uporno pokušavamo gledati video u sobi koja je najdalje od rutera, a signal puca svako malo. I onda, eto, pojavi se FRITZ!Repeater 2400 i stvarno pokrije te mrtve točke. Ozbiljno, toliko je lagan za postavljanje da nam dođe čudno što smo sve ove godine komplicirali s onim starim repeaterima – pritisnemo jedan gumb, pričekamo tih par sekundi, i… hopla, internet svugdje. Mislim, ok, možda smo ovo previše nahvalili, ali stvarno funkcionira za većinu dnevnih situacija.

Zanimljivo kod ovog modela je što ne ograničava izbor rutera. Čak i ako koristimo nešto drugo osim Fritz!Boxa (ili neka stara kanta od rutera), svejedno ovaj repeater pouzdano proširi domet. Mesh funkcija je fora, samo, iskreno, ne znamo koliko je to bitno prosječnom korisniku dok ne počne koristiti više AVM uređaja po stanu. I realno, tko danas još drži samo jedan wifi gadget doma?

Ima ipak stvari koje nam idu na živce. Ne rješava baš svaku situaciju – u podrumu ili kroz debele zidove ni ovaj repeater nije magičar. Cijena isto nije najniža, pogotovo kad bacimo oko na konkurenciju poput TP-Linka (koji, istina, nekad sporije radi, ali je jeftiniji). Ali hej, ako nam je važno da internet jednostavno radi i gotovi smo s igranjem na pola signala, ovo je izbor s kojim se teško zaletjeti.

TP-Link RE330 Wifi Pojačivač

Ako trebamo jači wifi u kući bez puno kompliciranja, TP-Link RE330 bi mogao biti stvarno dobra opcija.

Prednosti

  • Lako postavljanje s WPS-om ili aplikacijom
  • Dual-band omogućuje bolju pokrivenost i povezivanje više uređaja
  • Ima indikator signala za optimalno pozicioniranje

Nedostaci

  • Softver bi mogao biti intuitivniji
  • Prava brzina ovisi o našem postojećem routeru
  • Access point mod nije očit bez detaljnog čitanja uputa

Dakle, prvi utisak – rekli bismo da je najjača strana ovog uređaja koliko brzo ga možemo postaviti, posebno uz WPS tipku. Samo stisnemo par gumbića, i već možemo “loviti” signal gdje do jučer nije bilo šanse. I, znaš ono kad pomičeš repeater po stanu i nadaš se da si ga dobro stavio? Ovaj ima svjetlosni indikator. Praktično.

Iskreno, nekad zna biti zbunjujuće kako prebaciti uređaj u AP mod, posebno ako nismo već radili s ovakvim stvarima. Mi smo ostali par minuta gledati u aplikaciju, pa u web sučelje, pa opet nazad. Zapravo, više vremena ode na traženje točne funkcije nego na samo spajanje uređaja… Ako je netko poput nas nestrpljiv, može malo frustrirati.

Treba napomenuti i ovo: brzina i domet zapravo ovise o tome koji router koristimo. Nije to magično rješenje koje će svuda donijeti 100% signala. Ako naš stari router jedva diše, ovaj pojačivač neće napraviti čudo. Ipak, kompatibilan je s doslovno svim routerima, pa ne moramo brinuti hoće li raditi ili ne. Ako nam je super važna jaka baterija… Ovdje nema baterije. Samo da se zna.

Telekom Speed Home WLAN Mesh Set

Ako želimo stabilan Wi-Fi s kojim nema puno glavobolje, ovo je možda naša najbolja opcija.

Prednosti

  • Pruža odličnu pokrivenost čak i kroz debele zidove
  • Mesh sustav osigurava istu mrežu u cijelom domu—manje problema s roamingom
  • Instalacija doslovno traje par minuta, bez kompliciranih postavki

Nedostaci

  • Zna biti velik ako imamo malo prostora za uređaje
  • Malo je skuplji od nekih “no name” pojačivača
  • Nekima nedostaje napajanje u pakiranju (da, stvarno)

Događa nam se da u stanu ili uredu imamo “crne rupe” gdje wi-fi jednostavno ne želi raditi. S ovim modelom, cijeli dom lako pokrijemo s jednim “mesh” rješenjem koje radi stvarno brzo—ili, dobro, barem brže nego išta drugo smo probali (osim kad nismo i onda se kaješ jer je router iz 2012).

Mi bismo rekli da je postavljanje stvarno jednostavno—gurnemo repeater u utičnicu, stisnemo WPS na oba uređaja i gotovo. Nema trčanja s kablovima, nema dosadnih uputa na četiri jezika (osim ako baš želimo, što… ne). Brzina? Apsolutno dobra za streaming i gaming, nije samo za “surfanje”—ali ne očekuj čudo kroz dvije betonske ploče.

Iskreno, da nam je netko prije godinu dana rekao da će nas mesh sistem ovako oduševiti, ne bismo povjerovali. Sad nam je žao što nismo ranije uzeli ovakav set, pogotovo kad se sjetimo svih bežičnih drama iz prošlosti. Ako volimo jednostavnost, stabilnu vezu i živimo u stanu/podrumu/potkrovlju gdje signala stalno hvali—ovaj Telekom Mesh set to rješava. Samo, imajte na umu… ne dolazi uvijek s adapterom, pa pripremite rezervnu ladicu punu starih punjača (znate na što mislimo).

TP-Link TL-WA850RE WiFi pojačivač

Ovaj pojačivač ima smisla za one od nas koji želimo solidno proširenje WiFi signala bez komplikacija ili previsokih troškova.

Prednosti

  • Jednostavna instalacija – nema puno petljanja
  • Cijena je stvarno pristupačna
  • Ima LAN port za spajanje starih uređaja na mrežu

Nedostaci

  • Podržava samo 2,4GHz (nema 5GHz, pa zaboravimo na jače brzine)
  • Nije baš za velike kuće
  • Može počet gubiti performanse kad ga previše udaljimo od rutera

Dakle, ovo nije najnoviji model, ali – i sad dolazimo do “ali” – TL-WA850RE stvarno nudi nešto što se ne viđa svugdje u ovoj cjenovnoj klasi. Postavljanje je… pa praktički za ljude koji mrze tehnologiju. Stisnemo jednu tipku na ruteru, drugu na pojačivaču i gotovo. Iskreno, ni WiFi petljanja ne bi smjelo izazvati stres jer sve šljaka preko aplikacije ili običnog web sučelja. Ma dobro, jedino što nas zna živcirati: nema podrške za 5GHz – znači, zaboravljamo streaming u 4K s jednog kraja stana na drugi.

Zabavna stvar: ima te male LED lampice koje nam pokazuju koliko je dobar signal. Kao, svjetle jače – bliži smo optimalnoj točki. Ali tko se hoće igrati s lampicama svaki put kad premještamo uređaj? Možda neki od nas… Ponekad zaboravimo gdje smo ga stavili i onda nam lampice zapravo pomognu. Ipak, nevjerojatno je koliko uređaja možemo “spasiti” starim LAN-om. Blu-ray player iz 2015. koji skuplja prašinu? Spojimo ga i radi, naravno dokle god nismo 20 metara od rutera.

Moramo priznati, ovo nije za rezidenciju s tri kata i masivnim zidovima u centru Splita. Za jednosobne ili dvosobne stanove, sasvim dovoljno. Ako tražimo nešto za veće prostore ili očekujemo brzine koje dostižu svjetlosnu, vjerojatno ćemo biti razočarani. Ali ako nam samo treba normalan internet na još jednoj polici ili za igranje igrica kasno navečer (bez kablova), TL-WA850RE je – barem za nas – skromno rješenje koje zapravo ispunjava obećano.

NEWFAST WiFi 6 Repeater AX1800

Ako trebamo nešto jednostavno i moderno za proširenje WiFi mreže, ovaj pojačivač može biti dobar izbor—ali, iskreno, mogli smo poželjeti više sigurnosti u njegovu pouzdanost.

Prednosti

  • Dvopojasna tehnologija smanjuje smetnje i pomaže boljoj pokrivenosti.
  • Lagan postupak postavljanja, pogotovo uz sučelje sa četiri tipke.
  • Ima Ethernet ulaz za brzu žičnu vezu ako nam baš treba.

Nedostaci

  • Tek jedan korisnik je ocijenio i—nije baš bio zadovoljan.
  • Može biti problema s pravim pojačanjem signala (barem prema dojmu tamo).
  • Ruku na srce, bolja vidljivost na tržištu bi nam donijela više povjerenja.

Pa, ovaj NEWFAST WiFi 6 Repeater stvarno osvaja elegancijom i obećava brzine do 1800 Mbps. Na papiru izgleda kao uređaj za prave zahtjeve, pogotovo uz opciju gigabitnog porta koji zvuči sjajno za žičane uređaje. Okej, priznajem, tijekom gledanja serija u 4K ili kad nas muče ‘mrtve zone’ u stanu, ovaj repeater teoretski može spasiti stvar.

Ali onda naiđemo na ocjenu – samo jedna, i to prilično loša. Znači, netko je već rekao da pojačanje signala baš i nije sjajno? Možda se radilo o lošem danu…tko zna. Ili je možda neka greška u postavkama? Iskreno, mi bismo voljeli vidjeti više recenzija, nekako to uvijek pomaže kod odluke.

Znamo, tržište je puno konkurenata, a NEWFAST nudi najnoviji WiFi 6 standard i svjež dizajn. Ipak, sa samo jednom recenzijom (i to negativnom), nije lako biti potpuno mirni. Možda se isplati riskirati, ali nekad je bolje pričekati dok ne stigne više povratnih informacija. Ili ipak ne?

TP-Link EAP225-Outdoor WiFi pojačivač

Ako nam treba kvalitetan pojačivač za vanjske prostore, ovaj model nam stvarno može puno olakšati svakodnevicu.

Prednosti

  • Otporan je na sve vremenske uvjete
  • Omogućuje široku pokrivenost signala na većim udaljenostima
  • Fleksibilna instalacija zahvaljujući PoE podršci

Nedostaci

  • Instalacija može biti zbunjujuća bez iskustva
  • Softver ponekad zahtjeva dodatnu konfiguraciju
  • Zna se dogoditi da 5 GHz prestane raditi nakon nekog vremena

Pa, krenimo – kad god razgovaramo o pojačivačima WiFi signala za dvorište ili balkon, prvo što nam padne na pamet je otpornost na kišu, sunce, vjetar. Ovaj TP-Link model može stajati vani i podnositi sve što priroda baci na njega. Zapravo, nekad se pitamo je li to uopće za kućnu upotrebu ili je to više za škole i shopping centre… možda malo pretjerujemo, ali ozbiljno je izdržljiv.

Sad, brzina i snaga signala. Ima odvojene antene i dvojni frekvencijski opseg pa pokriva prostor u kojem obično nema šanse da uhvatimo signal WiFija – na primjer, terasa iza kuće gdje smo uvijek bez mreže. I nismo uspjeli pronaći bolji omjer pokrivenosti i jednostavne upotrebe, ALI… jedino što bismo rekli, softver zna praviti probleme. Tko nam je smanjio lozinku na prvi pokušaj unosa, pitamo se i sad. Nekad instalacija krene jednostavno, a onda stanemo kod koraka tri jer fali podatak u uputama.

Zanimljivo je što dolazi s PoE adapterom, pa instalacija na udaljenim dijelovima dvorišta ne znači razvučene kabele i kablove. Ipak, prst gore, taj detalj često nije slučaj s jeftinijim modelima. Ako nas pitaš je li ovo najbolji WiFi pojačivač za van – trenutno bismo rekli da, ali naravno… uvijek ostaje ono “ako znaš što radiš prilikom postavljanja”.

TP-Link WiFi Powerline Set

Ovaj set preporučujemo onima koji žele jednostavnu WiFi nadogradnju bez bušenja zidova, ali imaju relativno novu električnu instalaciju.

Prednosti

  • Lako postavljanje – Plug & Play funkcija stvarno spašava živce
  • Smanjuje potrošnju struje do 85 %, što znači niži račun
  • WiFi Clone tipka olakšava širenje bežičnog signala

Nedostaci

  • Starija električna instalacija – vrlo često neće raditi kako treba
  • Preporučuje se direktno spajanje u zidnu utičnicu, što je ponekad nezgodno
  • Brzina nije ni blizu maksimalno oglašene (realno, pola ili trećina)

OK, pa ovako… Zamislimo trenutak kad svi u kući kukaju zbog slabog WiFi signala – stvarno nema goreg. S ovim TP-Link setom, barem nemamo kablova posvuda ili potrebu nešto šarafiti kroz pola stana. Samo utaknemo, pritisnemo WiFi Clone i – navodno – gotovo. Dobro zvuči, ali zapravo… ovisi puno o struji u zgradi.

Zvuči predobro da bi bilo istinito, ali stvarno se štedi struja. Energetski je štedljiv (piše da čak do 85 %), iako iskreno, tko to točno izmjeri? Nama je bilo zgodno što dolazi s tri adaptera i tri kabla, pa možemo pokriti više soba. A opet, što ako su nam utičnice zauzete perilicom rublja ili frižiderom? Sve je super dok ne počnemo gurati produžne kablove, a onda… zaboravite brzinu s reklame.

Ako imamo stariju struju ili nespojive električne krugove, sve pada u vodu (ovo nipošto nije gadget za staru bakinu kuću – testirali smo, pa zapravo nismo, ali znate na što mislimo). Povremeno zna biti baš zbunjujuće kad vidimo koliko je brzina interneta drugačija od onoga što piše na kutiji. I nećemo reći da je ovo loš proizvod, jednostavno treba znati što kupujemo i gdje ga planiramo koristiti.

Za ljude koji nemaju živaca za komplicirane uređaje ili stalne prekide signala, ovaj TP-Link WiFi Powerline Set je relativno bezbolno rješenje. Samo, provjerite struju prije nego što naručite. O, i ne postavljajte blizu veće kućanske aparate – znamo, zvuči čudno, ali stvarno može utjecati.

HIWARE WLAN pojačivač signala

Ako trebamo pokriti sve one mrtve kutke u kući s WiFi signalom bez puno muke, ovaj pojačivač od HIWARE može biti stvarno dobra opcija.

Prednosti

  • Lako se postavlja – doslovno pritisnemo par tipki i gotovo
  • Pruža stabilan signal i kroz zidove
  • Fleksibilno – može raditi i kao AP i kao obični pojačivač

Nedostaci

  • Upute su napisane sitnim slovima (zaista, tko to čita bez povećala?)
  • Brzina je dobra, ali nije za brutalni gaming
  • Ne izgleda nešto posebno; prilično je običan i bijel

Zamislimo da hodamo po stanu – signal nestaje u kutu spavaće, a onda shvatimo: Baš nam treba nešto što ne zahtijeva doktorat da proradi. Nadamo se brzom rješenju i HIWARE nam barem to daje. Spajanje je jednostavno – WPS gumb i stvar je gotova, iako je papir s uputama pomalo… beskoristan, osim ako imamo mikroskop negdje u ladici. Iskreno, mogli su te upute napraviti za ljude kojima naočale ne pomažu (izgleda kao etiketa na lijekovima).

Na papiru četiri antene obećavaju potpunu pokrivenost. U stvarnosti, signal stvarno preskoči kroz nekoliko zidova. Nismo sigurni koliko još može izdržati, ali za normalnu svakodnevicu – surfanje po YouTube-u, čitanje vijesti ili ponekad Teams sastanak iz kupaonice (ne pitajte) – sasvim je stabilan. Možda nismo probali streamati 4K dok je još šest uređaja spojeno, ali tko će to svaki dan?

Nije glamurozan, nema boje niti svijetleće detalje, samo bijeli pravokutnik koji visi iz zida. Što nam je zapravo dosta svejedno jer ga želimo sakriti iza ormara. I da, Ethernet port je zgodan kad doslovno moramo nešto spojiti na žicu – iako, iskreno, kad smo zadnji put koristili žicu? Ali znate što, za osnovne stvari oko proširenja WiFi-a, ova stvar nas nije iznevjerila… barem još ne.

Buying Guide

Cijena nas je šokirala prvi put kad smo gledali pojačivače—znači, zar stvarno traže toliko za nešto tako malo? Ali onda smo, eto, probali najjeftiniji na akciji u hipermarketu na Savskoj. Iskreno? Signal je samo otišao s 1 crte na 2, ali ping—ne pitajte. Uglavnom, nije sve u cijeni.

Nekad smo mislili da su svi pojačivači isti. Zapravo, scratch that, sasvim su različiti. Pazimo na brzinu (mbps), podržane mrežne standarde (kao wifi 4, 5, 6 jer, eto, novi routeri vole nove standarde), i broj antena. Jesmo li samo mi ili te antene izgledaju kul kad strše iz utičnice?

Evo jedna tablica jer, da budemo brutalno iskreni, bez usporedbe nema šanse da odaberemo:

ZnačajkaŠto gledati?
Brzina300+ Mbps barem
Tip wifi-aWiFi 5 ili 6, ako se može naći ispod 50 eura
RasponMože li dohvatiti do kupaone?
InstalacijaAplikacija ili tipka – ništa previše pametno
AnteneVanjske su nam, ne znam, praktičnije

Još jedna stvar—ne slušajte uvijek reklame o “do 100 metara”. Mi smo u stanu i kroz dva zida već gubimo pola signala. Valjda smo previše očekivali.

Ne znam, možda je samo do nas, ali volimo kad uređaj ima lampice koje pokažu jačinu veze. Nema goreg nego instalirati cijelu stvar, a ne znati radi li išta.

Padne nam na pamet: kad bi nam netko platio za sve pojačivače koje smo vratili u dućan.

I stalno zaboravljamo: provjerite kompatibilnost s vašim routerom, ok? Jednom smo kupili model s “super dodatnim značajkama” koji se nije htio spojiti. Oops.

Najčešća Pitanja

Prije nego što kupimo najbolji pojačivač wifi signala, često zapnemo na detaljima. Testirali smo nekoliko modela, pročitali vodiče, i imali more frustracija dok nismo pronašli rješenja na koja se stvarno možemo osloniti—ili barem mislimo da možemo.

Koje karakteristike trebam tražiti pri odabiru pojačivača wifi signala?

Pa, prva stvar—i trebali bismo to znati iz iskustva s jeftinim kopijama s marketplacea—je podrška za 5 GHz, a ne samo 2,4 GHz. Oni s dvopojasnim radom često imaju puno bolji domet i stabilnost.

Brzina prenosa? Ne uzimajte uređaj ispod 300 Mbps, to je kao da trčimo utrku s vezanim vezicama. Ima li podršku za WPS? Olakšat će nam život toliko da ne moramo tipkati lozinke po četvrti put.

Kako povećati domet postojeće wifi mreže uz pomoć vanjskog pojačivača?

Mi smo se jednom zavaravali da je dovoljno pojačalo samo nabijeno blizu rutera… Ne! Treba ga postaviti tamo gdje ruter signal postaje slab, ali nije još “mrtva zona”. Taj sweet spot—i dalje nije lako pronaći, priznajemo—ali kad ga pogodimo, domet se širi bez prekida.

Ako imate kuću s debelim zidovima (ispod starog žbukanog stropa), vanjski pojačivači sa snažnim antenama rade čuda. Samo budite strpljivi s kabelima, jednom smo zaboravili produžiti napajanje i cijeli sustav nas je trola tri dana…

Koji su koraci za postavljanje TP-Link pojačivača signala?

Otvorimo kutiju, izvadimo upute pa—budimo realni—ignoriramo ih jer instalacija stvarno izgleda jednostavno. Uključimo uređaj u struju (oko 2 minute, znači ništa brže), pritisnemo WPS tipku na ruteru, pa na pojačivaču.

Treba svjetlo postati zeleno ili plavo, ovisi o modelu, a mi svaki put zaboravimo koji je koji. Ako ne uspije, resetiramo sve i pokušamo ponovno. Tri puta. Frustrirajuće, ali kad uhvati, radi bez greške danima.

Koliko košta prosječan pojačivač wifi signala na tržištu?

Zadnji koji smo uzeli, TP-Link RE200, bio je 39,99 € u HG Spotu u svibnju 2025. Ima i skupljih, tipa Mesh sustavi za cijelu kuću, a oni se kreću od 100 do 250 € i to stvarno nije za svaki budžet. Najjeftiniji koje smo probali—oko 17 €—otišli su nam ravno u ladicu. Ne isplati se štedjeti ispod 30 €, osim ako volite lagano luditi zbog pucanja veze usred Zoom poziva.

Kakve su prednosti korištenja antene za pojačavanje wifi signala?

Antene su kao tajni as u rukavu kad signal uporno odbija proći kroz dvije betonske ploče. S boljom antenom, signal često preskoči cijelu sobu viška, doslovno. Kad smo spojili vanjsku, vikao sam partneru iz druge sobe: “Ej, imam dvije crtice više!”

OK, nije uvijek čudesno rješenje. Nekad jednostavno ništa ne pomogne ako je ruter stvarno prastar ili zatrpan smetnjama.

Je li moguće samostalno izraditi funkcionalan pojačivač wifi signala?

E sad, gledali smo YouTube tutoriale s limenkama piva, CD-ima, čak i one luđe varijante s aluminijskom folijom i, budimo iskreni—nismo postigli ništa osim nereda po stolu. Možda smo nešto zabrljali? Netko, vjerojatno, stvarno napravi neku kuku od žice koja mrvicu poboljša signal, ali nama nije išlo.

Za ozbiljne rezultate, kupnja pravog uređaja je ipak sigurnija opcija—osim ako ste baš inženjeri elektronike ili obožavatelji eksperimentiranja vikendom.

Previous Article

Najbolji printer za kućnu upotrebu – vodič za pametan odabir 2025

Write a Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Subscribe to our Newsletter

Subscribe to our email newsletter to get the latest posts delivered right to your email.
Pure inspiration, zero spam ✨